כלים למשכנתא נכונה

היום רכישת דירה היא הרכישה הכי גדולה ומשמעותית, במיוחד היום כאשר מחירי הדירות גבוהים. לקיחת משכנתא היא משמעותית והכרחית על מנת להצליח להגיע לסכום שיאפשר את רכישת הדירה. מאחר והמשכנתא משולמת במהלך תקופה ארוכה מאוד, חשוב מאוד לבדוק את כל האפשרויות באשר למסלולים של המשכנתא המשתלמת ביותר. כמו שיש אפיקים רבים להשקעה וגם ניתן לעשות שילוב בין אפיקי ההשקעה בתיק השקעות שלכם, כך ישנם גם מסלולים שונים של משכנתא שעל פיהם מחושבת הריבית.
אז איך בוחרים את המשכנתא המתאימה לכם ביותר?
הנה מספר גורמים שיש לשים לב אליהם לפני לקיחת משכנתא:

גובה המשכנתא:

לפני שמגישים בקשה למשכנתא ומתחילים את כל התהליך, יש לבדוק את הסכום הכולל למשכנתא. מומלץ שסכום המשכנתא לא יהיה יותר ממחצית הדירה, כך שאם הסתמכתם על המשכנתא במטרה לרכוש דירה או בית מפואר, הדבר אינו מומלץ או כדאי. המשכנתא היא הלוואה לכל דבר והיא נשארת לטווח ארוך, והחזר גבוה יכול לגרור תשלומים גבוהים מאוד שאולי לא תצליחו להחזיר בעתיד ויכול גם להקשות על חייכם. לכן, יש צורך לעשות החלטות "ריאליות" שיתאימו יותר להכנסות שלכם ושיהיו תואמות ליכולות הכלכליות שלכם.

תקופת ההחזר:

לאחר שלוקחים משכנתא שמתאימה לכם כלכלית, חשוב גם לפרוס אותה לתשלומים נוחים. אף אחד לא מעוניין למשוך משכנתא לשנים ארוכות מידי, אך יחד עם זאת, אינכם רוצים להגיע בו המשכנתא מעוכבת עקב אי עמידה בתשלומים. וזאת הסיבה שיש לפרוס את המשכנתא לתשלומים כך שההחזר החודשי לא יגרע הרבה מההכנסות החודשיות ושאר הוצאות של הבית. יש לקחת בחשבון שבעת הרכישה של הבית יש הוצאות גדולות בהתחלה כמו: ריהוט, שיפוץ, עלויות הקשורות בפתיחת תיק המשכנתא עצמה, תעודת זכאות ועוד הרבה תשלומים שנראים קטנים אך מצטברים.
אל תקשו על עצמכם, שילוב של החזר חודשי הגיוני יחד עם תקופת החזר שתתן מרווח נשימה הוא חשוב ביותר.

הריבית והמסלולים:

כל משכנתא מורכבת מהקרן – הסכום שאותו קיבלתם יחד עם ריבית. הריבית מהווה חלק גדול מן ההחזר ולכן חשוב מאוד לבחור במסלול החזר שיתאים לכם. ניתן גם לבצע תמהיל עם מספר מסלולים. דבר שחשוב לשים לב אליו והוא הבדל מהותי בין המסלולים הוא האם הריבית היא קבועה ונשארת זהה לאורך כל שנות ההחזר או שהיא משתנה מעת לעת. במסלולים בהם הריבית היא משתנה לרוב יש ריבית אטרקטיבית בהתחלה אך לאחר תקופה היא משתנה לריבית גבוהה יותר. מסלול שני הוא הצמדה, האם הריבית צמודה למדד, לריבית פאיים או בכלל לדולר.
המסלול שנחשב לשמרני ביותר הוא המסלול בריבית קבוענ ועם צמידות למדד.
על מנת לקבל את המסלולים הטובים ביותר עם תמהילים אטרקטיביים שמתאימים לך ולצרכים שלך, התייעץ עם יועץ משכנתאות מומחה.
בכל אופן, תמיד ישנה האפשרות למחזר את המשכנתא ולשנות את המסלולים ואת הריביות.
הבדל נוסף בין מסלולים שחשוב לדעת עליו נוגע לעמלות פרעון מוקדם – האם יש קנס עבור פרעון מוקדם. זהו גם דבר שחשוב מאוד לבדוק.