מחשבון משכנתא

מה זה מחשבון משכנתא?

מחשבון המשכנתא הוא כלי שעוזר לכם לחשב באופן פשוט וקל את העלויות הנוגעות למשכנתא שלכם ולקבל החלטות לגבי הלוואת המשכנתא שמתאימה לכם.

איך הוא עובד?

אתם בוחרים מה אתם רוצים לחשב – את ההחזר החודשי שלכם, את סכום המשכנתא שאתם צריכים או את אחוז המימון מגובה הנכס. הכניסו למחשבון את הנתונים שיש לכם ואז "שחקו" עם הפרמטרים השונים כדי לראות איך שינוי כל אחד מהם משפיע על הפרמטרים האחרים. 

איך המחשבון מסייע לכם?

לאנשים שונים יש יכולות שונות וצרכים שונים. יש אנשים שרוצים להחזיר מעט כסף בכל חודש, ואחרים שחשוב להם יותר לסיים להחזיר את המשכנתא בזמן המינימלי. מחשבון המשכנתא מאפשר לכם לבחור מה חשוב לכם יותר, ולהתחיל שם. אתם יכולים, למשל, לחשב מה ההחזר החודשי שתצטרכו לשלם – על ידי הזנת סכום המשכנתא, משך ההלוואה וגובה הריבית, ו"לשחק" ביניהם. אפשרות אחרת היא לחשב את סכום המשכנתא שתבקשו, על ידי הזנת ההחזר החודשי שביכולתכם לשלם, משך התקופה בה תרצו להחזיר את המשכנתא וגובה הריבית.

מה עוד כדאי לדעת לפני השימוש במחשבון?

במחשבון המשכנתא ניתן לבחור בין שתי שיטות החזר: שפיצר או גישור. לוח סילוקין לפי שיטת שפיצר הוא לוח בו הפירעון החודשי מחושב מראש, כך שההחזר החודשי יהיה זהה לאורך כל חיי ההלוואה (כל עוד הריבית לא משתנה ובהתעלם משינויים במדד/מט"ח בהלוואות הצמודות למדד המחירים לצרכן/מט"ח). הלוח כולל את הסכומים שיש להחזיר בכל תשלום חודשי (מרכיב הקרן ומרכיב הריבית) וכמו כן, מופיעה בו יתרת הקרן שנותרה לתשלום.
בשיטת הגישור, התשלומים התקופתיים שווים וכוללים החזרי ריבית ללא הצמדה למדד המחירים לצרכן. החזר הקרן מבוצע בתשלום חד פעמי בתום תקופת ההלוואה.