שוק הנדל"ן והפיננסים כיום

שתף את הפוסט

הכנו עבורכם סיכום על שוק הנדל"ן והפיננסים כיום. מוזמנים גם לצפות או להאזין לווידאוקסט שמפרט לעומק.
וידאו על הנושא

ארה"ב

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית ללא שינוי וזיהינו כמה נקודות מעניינות:

  • בארה"ב יש חוסר וודאות לגבי האינפלציה ולכן הריבית לא זזה.
  • שוק העבודה עדיין חזק, אחוז האבטלה נמוך ולכן הפד לא ממהר להוריד ריבית.
  • אם האינפלציה לא יורדת ליעד (2%), הבנק המרכזי לא ימהר להוריד את הריבית. זה נמצא בראש סדר העדיפויות של הבנקים המרכזיים בעולם – הורדת האינפלציה.
  • ג'רום פאוול, ראש הפד, חזר מספר פעמים ואמר שהם עושים הכל למען העם האמריקאי. ניתן להבין שהוא מכין אותם לכך שלא יורידו את הריבית מהר כפי שכולם ציפו וחשבו לפני כן.

ענף הבניה בארה"ב

יש בעיה שבה הרבה בעלי משכנתאות לא מעוניינים למכור בגלל שהמשכנתאות הקיימות שלהם בריבית נמוכה (2-3%). כיום הריבית על משכנתא שם היא כ-6%-7% בממוצע. אבל יש ביקוש, וכתוצאה מכך מחירי הנכסים ממשיכים לעלות.

ישראל

גם אצלנו בנק ישראל לא ממהר ולא ימהר להוריד ריבית. בראש ובראשונה זה חוסר הוודאות ועליות המחירים. מעבר לעליות המחירים שמעלים את האינפלציה, השכר הממוצע במשק חצה את ה-14,000 ש"ח, ואחוז האבטלה נמוך, מה שמחזק עוד יותר את בנק ישראל להשאיר את הריבית גבוהה.

מלחמה וכלכלה

ברגע שמזהים חולשה מנצלים זאת (איראן מנצלת את חולשת ממשלת ארה"ב).

טורקיה

היקף הפעילות של 6.1 מיליארד ש"ח לשנת 2023. הרוב זה ייבוא לישראל. טורקיה מגבילה את הייצוא שלה אלינו מה שעלול לעלות מחירים. טורקיה עצמה נמצאת באינפלציה חסרת תקדים של כ-70% בשנה. מדובר בחרב פיפיות – זה לא פוגע רק בישראל.

עליית מחירים במשק

חברת הדירוג S&P הורידה דירוג לישראל ולא רק, אלא גם לבנק לאומי והפועלים. הדבר רלוונטי בעיקר למקרים שבהם הבנקים מגייסים חוב בחו"ל, והפחתת הדירוג עשויה לייקר את עלויות גיוס החוב. מה שיתגלגל לצרכן.

התקיפה האיראנית

הובילה להעלאת ריביות במשכנתאות כתוצאה מעליית האג"חים הממשלתיים. כל תקיפה פוגעת באופן ישיר בכלכלה הישראלית כי הסיכון גובר. מאידך, עלות השינוע הימית ירדה והגיעה לרמה של סוף 2022. מחירי הסחורות בעולם לא עלו במחירם.

שיווק דירות 10/90 20/80

מי המרוויח העיקרי בעסקאות כאלה? הרוכש. יש פה הנחה אמיתית – אם קניתי היום ב-2 מיליון ושילמתי רק 200 אלף ואת השאר עוד 3 שנים, ה-1.8 מיליון בעוד 3 שנים זה לא אותו 1.8 מיליון של לפני 3 שנים. זה שווה לקבלן פחות. גם פטור ממדד תשומות הבנייה זה עוד הנחה של כמה אחוזים. מה הקבלן מקבל? וודאות שהוא מכר את הפרויקט, אבל סופג עלויות בניה עד לשלב קבלת רוב הכסף בסוף.

מחיר למשתכן

ב-27.05 תיפתח הגרלה חדשה שתכלול 4,000 יחידות ברחבי הארץ. זה בקיצור, הווידאו נכנס לעומק בכל נושא.

לצפייה בווידאו

מוזמנים לצפות בווידאו המסביר לעומק את הנושאים שנידונו:
וידאו על הנושא

מאמרים נוספים בתחום

הלוואות לכל מטרה

הלוואות לכל מטרה

הלוואות לכל מטרה הן אחת מהכלים הפיננסיים הנפוצים והגמישים ביותר הזמינים לציבור הרחב. מדובר באופציה שמאפשרת ללווים לקבל מימון עבור מגוון רחב של צרכים ומטרות,

תנאים ללקיחת משכנתא

תנאים ללקיחת משכנתא

  לעיתים תנאים ללקיחת משכנתא עלולים להיות מורכבים לכן לקיחת משכנתא היא אחת ההחלטות הכספיות החשובות ביותר שאנו עושים במהלך חיינו. תהליך זה יכול להיות